GCE216R71H102KA01D
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
GCE216R71H102KA01D PDF
Type Description
Series:GCE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Open Mode, Soft Termination
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.024" (0.60mm)