GMC04CG100D16NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
VIGOR # :
Description
CAP CER 10PF 16V C0G/NP0 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
GMC04CG100D16NT PDF
Type Description
Series:GMC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:10 pF
Tolerance:±0.5pF
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.024" (0.60mm)