2225AC154MAT1A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.15UF 1KV X7R 2225
DataSheet
2225AC154MAT1A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.15 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.100" (2.54mm)