ECK-D3D562KBP
Description
CAP CER 5600PF 2KV Y5P RADIAL
DataSheet
ECK-D3D562KBP PDF
Part Status:Obsolete
Capacitance:5600 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:Y5P (B)
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.142" (29.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)