VJ0402V154MXJPW1BC
Description
CAP CER 0.15UF 16V Y5V 0402
DataSheet
VJ0402V154MXJPW1BC PDF
Type Description
Series:VJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.15 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)