FK20Y5V1H475Z
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 4.7UF 50V Y5V RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FK20Y5V1H475Z PDF
Type Description
Series:FK
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.276" L x 0.217" W (7.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)