ECK-NVS472ME
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
DataSheet
ECK-NVS472ME PDF
Type Description
Series:VS
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:440VAC
Temperature Coefficient:Y5U (E)
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y2
Applications:Safety
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)