SR305A682FARTR1
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 6800PF 50V NP0 RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SR305A682FARTR1 PDF
Type Description
Series:SkyCap® SR
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:6800 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):0.360" (9.14mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)