C0816X5R0J474K
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0306
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C0816X5R0J474K PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0306 (0816 Metric)
Size / Dimension:0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.024" (0.60mm)