5NR101MEALA
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 100PF 1KV Y5F RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
5NR101MEALA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:100 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:Y5F
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.236" (6.00mm)