SK055E106ZAR
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 10UF 50V Z5U RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SK055E106ZAR PDF
Type Description
Series:SK
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:10 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:Z5U
Operating Temperature:10°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:SMPS Filtering
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.402" (10.20mm)