FK22Y5V1A107Z
Description
CAP CER 100UF 10V Y5V RADIAL
DataSheet
FK22Y5V1A107Z PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:100 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)