CS12-F2GA472MYNS
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CS12-F2GA472MYNS PDF
Type Description
Series:CS
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250VAC
Temperature Coefficient:F
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Features:High Voltage
Ratings:X1, Y2
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)