HT06CW104JC
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RAD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HT06CW104JC PDF
Type Description
Series:HTHP LDD Indust X7R HT200C
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:High Temperature
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)