HT55CW473JC
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RAD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HT55CW473JC PDF
Type Description
Series:HTHP LDD Indust X7R HT200C
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:High Temperature
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)