B37979G1470J051
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
CAP CER 47PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
B37979G1470J051 PDF
Type Description
Series:B37979G
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:47 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)