FK16Y5V0J476Z
Description
CAP CER 47UF 6.3V Y5V RADIAL
DataSheet
FK16Y5V0J476Z PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:47 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)