C1206C474J5REC
Description
CAP CER 1206 470NF 50V X7R 5%
DataSheet
C1206C474J5REC PDF
Type Description
Series:ESD SMD Comm X7R
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:ESD Protection
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)