CDR01BX102BKMSAR
Description
CAP CER 1000PF 100V BX 0805
DataSheet
CDR01BX102BKMSAR PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55681, CDR01
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:BX
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Applications:High Reliability
Failure Rate:S (0.001%)
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)