DEC1X3J560JC4B
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
CAP CER 56PF 6.3KV SL RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
DEC1X3J560JC4B PDF
Type Description
Series:DEC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:56 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:6300V (6.3kV)
Temperature Coefficient:SL
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)