MR082C564KAA
Description
CAP CER 0.56UF 200V X7R RADIAL
DataSheet
MR082C564KAA PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.56 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.490" L x 0.240" W (12.44mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max):0.490" (12.44mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.400" (10.16mm)