100B510JMN500X
Manufacturer
American Technical Ceramics
VIGOR # :
Description
CAP CER 51PF 500V 1111
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
100B510JMN500X PDF
Type Description
Series:Porcelain Superchip® ATC 100B
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:51 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:P90
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Features:High Q, Low Loss, Low ESL
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1111 (2828 Metric)
Size / Dimension:0.135" L x 0.110" W (3.43mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.120" (3.05mm)