HSE102SAQBRCKR
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 500V Y5U RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HSE102SAQBRCKR PDF
Type Description
Series:HSE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:-20%, +50%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:Y5U (E)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)