S101M59S3NU83L0R
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 100PF 6KV S3N RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
S101M59S3NU83L0R PDF
Type Description
Series:S
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6000V (6kV)
Temperature Coefficient:S3N
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)