CKR23CG472KS
Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 2-DIP
DataSheet
CKR23CG472KS PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39014, CKR23
Package:Tube
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Applications:High Reliability
Failure Rate:S (0.001%)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:2-DIP
Size / Dimension:0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
Height - Seated (Max):0.195" (4.95mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.325" (8.25mm)