CKR14BR104KM
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 100V 10% AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CKR14BR104KM PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39014, CKR14
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:M (1%)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.140" Dia x 0.390" L (3.56mm x 9.91mm)