CS65ZU2GA102MAGKA
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 300/440V Z5U
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CS65ZU2GA102MAGKA PDF
Type Description
Series:CS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:300VAC/440VAC
Temperature Coefficient:Z5U
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:AEC-Q200, X1, Y2
Applications:Safety, Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)