MC02YC223KAA
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R AXIAL
DataSheet
MC02YC223KAA PDF
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.022 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.051" W, 0.039" T x 0.098" L (1.30mm x 1.00mm x 2.50mm)