M39014/011350
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP CER 390UF 200V RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
M39014/011350 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39014, CKR05
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:390 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:BX
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:S (0.001%)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):0.245" (6.22mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)