VJ3040Y224KXGAT8R
Manufacturer
Vishay / Vitramon
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.22UF 1KV X7R 3040
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
VJ3040Y224KXGAT8R PDF
Type Description
Series:VJ, CDC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Integrated Bleed Resistor, High Voltage
Ratings:-
Applications:High Pulse Current
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:3040 (7610 Metric)
Size / Dimension:0.300" L x 0.400" W (7.62mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.100" (2.54mm)