MA605A473JAA
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.047UF 50V NP0 AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MA605A473JAA PDF
Type Description
Series:Ceralam® MA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.350" Dia x 0.690" L (8.89mm x 17.53mm)