B37981F1152K051
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
B37981F1152K051 PDF
Type Description
Series:B37981F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:1500 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.098" (2.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Style:Formed Leads
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AU01ZC221KA72A
AU01ZC221KA72A
CAP CER 220PF 10V X7R 0201
562R0C0CK102EH332M
562R0C0CK102EH332M
CAP CER 3300PF 1KV RADIAL
SC1812KKX7RWBB102
SC1812KKX7RWBB102
CAP CER 1000PF 250VAC X7R 1812
B37981F1152K051
B37981F1152K051
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL