6EX823K2
Manufacturer
Semtech
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.082UF 2KV X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
6EX823K2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.082 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.803" L x 0.375" W (20.40mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):0.874" (22.20mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.700" (17.78mm)