MC04YC682KAA
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 6800PF 16V X7R AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MC04YC682KAA PDF
Type Description
Series:MC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:6800 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.043" Square x 0.075" L (1.10mm x 1.90mm)