CD70-B2GA101KYVKA
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 100PF 440VAC RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CD70-B2GA101KYVKA PDF
Type Description
Series:CD
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Capacitance:100 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:440VAC
Temperature Coefficient:B
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Features:High Voltage
Ratings:X1, Y1
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)