MC066D474KAA
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MC066D474KAA PDF
Type Description
Series:MC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.052" Square x 0.098" L (1.32mm x 2.50mm)