C0603C104M4VAC
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0603
DataSheet
C0603C104M4VAC PDF
Type Description
Series:C
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)