MA505A563JAATR1
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.056UF 50V C0G/NP0 AXL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MA505A563JAATR1 PDF
Type Description
Series:Ceralam® MA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.056 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)