VJ2012Y102MXUSTX2
Manufacturer
Vishay / Vitramon
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 250VAC X7R 2012
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
VJ2012Y102MXUSTX2 PDF
Type Description
Series:VJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250VAC
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X2
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2012 (5030 Metric)
Size / Dimension:0.200" L x 0.126" W (5.08mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.086" (2.18mm)