VJ2225Y475KNXAJ
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 2225 EPOXY
DataSheet
VJ2225Y475KNXAJ PDF
Type Description
Series:VJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case:2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:0.220" L x 0.250" W (5.59mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.086" (2.18mm)