SR271A272FAA
Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL
DataSheet
SR271A272FAA PDF
Part Status:Active
Capacitance:2700 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):0.250" (6.35mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.300" (7.62mm)