5EX473K2
Manufacturer
Semtech
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.047UF 2KV X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
5EX473K2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.701" L x 0.375" W (17.80mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):0.775" (19.68mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.602" (15.30mm)