KR-5R5C474-R
Description
CAP 470MF -20% +80% 5.5V T/H
DataSheet
KR-5R5C474-R PDF
Part Status:Active
Capacitance:470 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):50Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C