B0810-2R5105-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 1F -20% +80% 2.5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
B0810-2R5105-R PDF
Type Description
Series:B
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1 F
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):500mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C