SCAP,PBLS-1.83/32.4
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP 1.83F -10% +20% 32.4V UCAP
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
SCAP,PBLS-1.83/32.4 PDF
Type Description
Series:PBLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1.83 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:32.4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):420mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:Wire Leads with Connector
Mounting Type:User Defined
Package / Case:Module, Wire Leads
Lead Spacing:-
Size / Dimension:3.110" L x 1.083" W (79.00mm x 27.50mm)
Height - Seated (Max):1.614" (41.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C