LP12352R7206
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
SUPERCAPACITOR 20F 2.7V
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
LP12352R7206 PDF
Type Description
Series:LP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:20 F
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:-
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C