DGH407Q2R7
Description
CAP 400F -10% +30% 2.7V T/H
DataSheet
DGH407Q2R7 PDF
Part Status:Active
Capacitance:400 F
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):2.8mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C