807DCR2R3S4EK
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP 800F -20% +50% 2.3V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
807DCR2R3S4EK PDF
Type Description
Series:DCR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:800 F
Tolerance:-20%, +50%
Voltage - Rated:2.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):10mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.835" (72.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C