KR-5R5V224-R
Description
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H
DataSheet
KR-5R5V224-R PDF
Part Status:Active
Capacitance:220 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):75Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Can - Vertical
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C