BZ055A683ZSB
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP 68MF -20% +80% 5.5V SMD
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
BZ055A683ZSB PDF
Type Description
Series:BestCap® BZ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:68 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):125mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:SMD (SMT) Tabs
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:BZ05, 3 Lead
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.787" L x 0.591" W (20.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C